تسکین بوسیله هنر چیست

تسکین و درمان بوسیله هنر موضوع جدیدی نیست ولی به دلایل مختلفی امروزه بیشتر مورد توجه دنیا قرار گرفته است. با دنیایی مواجه هستیم که هر روز افسردگی و ناامیدی بیشتر می شود و مصرف داروها به روی انسان ها بی اثرتر. در حالیکه روش های طبیعی و بی ضرر راحت تر و موثر تر است.
هنردرمانی به افراد اجازه می‌دهد که خود را ابراز کنند و طی این فرایند احساسات و عواطف خود را بیشتر بشناسند. این روش های تلفیقی کمک می کنند خلاقیت فرد در ابعاد مختلف بروز داده شود و بوسیله این بروز ریزی ها به درک و تسکین شخصی خود بپردازند.

برای تسکین بوسیله ی هنر نیاز نیست هنرمند و یا حرفه ای باشید. حتی اگر اولین بار هست با هنر ارتباط برقرار میکنید، رها عمل کنید و آن چیزی را نشان دهید که فکر میکنید لازم است زیرا تنها تحلیل کننده ی هنر شما خودتان هستید و هیچکس قرار نیست شما را قضاوت کند. تسکین و درمان بوسیله هنر به ما کمک می کند در توسعه‌ی فردی، افزایش مهارت‌های رویارویی با چالش‌های مختلف و بالا رفتن مهارت‌ها و عملکردهای شناختی بهتر عمل کنیم.

هنر درمانگران معمولا خارج از ایران مدرک هنر درمانگری را پس از چند سال تحصیل دریافت می کنند. در حالیکه در ایران تعداد هنر درمانگران واقعی خیلی کم هست و بیشتر روانشناسانی هستند که با هنر درمانی آشنایی دارند ولی مدرک هنر درمانگری ندارند و گاهی ممکن است در این راه دچار خطا شوند. زیرا هنر درمانگر قرار نیست با تحلیل و برچسب زدن به مراجعه کنندگان، راهکار و راه حل نشان دهد و تصمیم بگیرد. ضمن اینکه تحقیقات در زمینه هنر درمانی در سراسر دنیا همچنان ادامه دارد و ایران ابتدای این راه است.

در آرتبال با روش تسکین بوسیله هنر (نه درمان) هدف این هست کاربران با استفاده از تجربیات هنری و استفاده از هنر، راه شناخت خود و راه حل های لازم را پیدا کنند. تسکین بوسیله ی هنر برای افراد مختلف و نه لزوما بیمار قابل استفاده است. با توجه به وضعیت روحی ایران، این تکنیک ها برای همه ما مفید خواهد بود. ولی بطور کلی هنر درمانی در سراسر دنیا برای مدارس، آسایشگاه ها، بیماران اوتیسم، توانیابان، کودکان کار و... بکار برده شده و نتایج آن خیلی خوب بوده است.

هنردرمانی باعث کاهش استرس، ترک عادت ها و وسواس ها و و عزت نفس می‌شود و به خوددرمانی کمک شایانی می‌کند. هنردرمانی صرفا برای بیماران استفاده نمی‌شود، همه می‌توانند به کمک آن به کشف خود بپردازند و توانایی‌هایشان را افزایش بدهند. تمامی هنرها از جمله تجسمی، نمایشی، نوشتاری و... در هنر درمانی قابل استفاده است و این انتخاب شماست که با چه چیزی ارتباط بهتری برقرار می کنید زیرا دنیای هنر خیلی گسترده است. تفاوت عمده هنردرمانی با سایر روش‌ها در این است که به ما امکان ابراز احساسات و برقراری ارتباط با محیط اطراف‌مان را با روشی به ‌جز استفاده از کلمات و جمله‌ها میسر می‌کند. کلمات و عبارات محدود هستند و نمی‌توانند حقیقت درونی هر فرد را ادا کنند.